Update vSphere 7: USB i karty SD nie będą już wspierane jako nośniki rozruchowe

01.10.2021

Udostępnij

Firma VMware, dostawca oprogramowania do wirtualizacji, ogłosiła kilka dni temu dużą aktualizację swojego podstawowego produktu, vSphere 7. Oprócz aktualizacji i poprawek, Update 3 przyniesie też zmianę która wielu administratorów zmusi do podjęcia radykalnych działań.

 

Popularne karty SD i pamięci USB, które ze względu na cenę i dostępność były przez lata standardowym nośnikiem rozruchowym hiperwizora ESXi, wraz z publikacją Update 3 przestaną być wspierane.

 

Skąd taka decyzja?

 

Powodem są zgłaszane od dawna przez użytkowników problemy ze stabilnością nośników. Częsty zapis powoduje zużywanie się kart i pamięci USB, co grozi utratą danych zapisanych na karcie i całej konfiguracji danego serwera z ESXi. Aby wymienić zużyty nośnik, serwer trzeba z kolei wyłączyć - co równa się przestojowi w jego pracy.

 

VMware już od pewnego czasu odradzał używanie pamięci USB i kart SD jako nośników rozruchowych. W Update 3 zmienił jednak sytuację radykalnie, mocno ograniczając możliwości działania pamięci flash.

 

Po aktualizacji nośniki będą działać nadal, ale jedynie w trybie awaryjnym (degraded mode), co ograniczy procesy zapisu do wrażliwej pamięci (w celu ochrony nośnika). Bootowanie serwera również będzie w tym trybie wolniejsze. W interfejsie użytkownika zobaczymy ostrzeżenie:

 

ALERT: No persistent storage available for system logs and data. ESX is operating with limited system storage space, logs and system data will be lost on reboot.

Zapowiadana przez VMware poprawka ma wejść w życie pod koniec października 2021. Zostawia to więc administratorom niewiele czasu na dostosowanie się do sytuacji.

 

[AKTUALIZACJA 6.10.2021] VMware przyspieszył zapowiadaną poprzednio na koniec października publikację Update 3. Poprawki można już pobrać ze strony VMware.

 

Co można zrobić?

 

W swojej bazie wiedzy VMware jako preferowane rozwiązanie wymienia przejście na inny nośnik pamięci, najlepiej M.2 Flash, SAS, SATA lub PCIe NVMe. Sprawdzi się to w przypadku systemów, w których możliwa jest rozbudowa serwerów z ESXi.

 

W systemach które ze względów ekonomicznych zostały zaprojektowane na minimalną ilość sprzętu, opcje są niestety węższe. Administratorzy muszą tu poważnie rozważyć modernizację serwerów poprzez dodanie dysków lub specjalnych kart PCI. Możliwe jest też przejście na uruchamianie serwerów poprzez wirtualny SAN/NAS Boot. W ostateczności konieczna może być wymiana serwerów na nowsze.

 

„Degraded mode” nie będzie wieczny

 

W trybie awaryjnym logi oraz bieżący stan systemu operacyjnego vSphere przechowywane będą na serwerze ESXi w pamięci ulotnej. Przez to po restarcie nie będą już dostępne (zapisane). Możliwość przechowywania plików na RAMdysku ma być jednak, jak zapowiada VMware, usunięta już przy kolejnej dużej aktualizacji vSphere.

 

Rozwiązaniem problemu z kartami nie jest też zaniechanie aktualizacji. Na dłuższą metę grozi to znacznym pogorszeniem poziomu bezpieczeństwa naszego systemu wirtualizacji.

 

Ogłoszenie zmian w vSphere powinno być więc dla administratorów impulsem do działania. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w opracowaniu swojej strategii, skontaktuj się z nami.WIĘCEJ:

Co nowego w Update 3  - wpis na oficjalnym blogu VMware

Szersze tło decyzji o zaprzestaniu wspierania USB i kart SD - blog vSphere