Integracja Dell EMC PowerStore z Kubernetes krok po kroku

13.01.2021

Udostępnij

Czy macierz może współgrać ze środowiskiem kontenerowym? Jeszcze do niedawna nie było to takie oczywiste. A jak jest teraz? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej kwestii, kiedy dzięki Ingram Micro trafiła do nas na testy nowość w świecie macierzy - Dell EMC PowerStore.

 

W trakcie testów macierzy powstał m.in film, w którym nasz inżynier Michał Prostko pokazuje, jak krok po kroku przeprowadzić integrację PowerStore z Kubernetesem i uzyskać automatyzację zarządzania przestrzenią dyskową kontenerów. 

 

 

Jak to zadziałało?

Macierzą PowerStore można w pełni sterować za pomocą udokumentowanych mechanizmów REST API. Oznacza to, że może można nią zarządzać za pomocą interfejsu programistycznego, stosując narzędzia takie jak Ansible czy VMware vRealize Orchestrator. Dell Technologies udostępnia również sterowniki CSI (Container Storage Interface) dzięki czemu staje się możliwe zarządzanie tą macierzą przez samego Kubernetesa. Aby zbadać możliwości zautomatyzowania procesu, stworzyliśmy środowisko testowe wykorzystując macierz Powerstore i zintegrowaliśmy ją poprzez API z Kubernetesem.

 

Co to oznacza dla użytkowników?

Dzięki takiej integracji Kubernetes potrafi podłączać hosty do macierzy oraz wedle potrzeb tworzyć lub usuwać wolumeny które podłączane są bezpośrednio do jednego lub wielu kontenerów. W efekcie osoby korzystające z kontenerów mogą same zarządzać przestrzenią dyskową której potrzebują, bez konieczności angażowania dodatkowych zespołów dedykowanych do obsługi storage. Integracja pozwala na zdefiniowanie macierzy jako zasobów dostępnych dla użytkowników z których każdy może skorzystać wedle potrzeby.

 

Dlaczego właśnie to testowaliśmy?

Kontenery są najnowocześniejszą technologią wirtualizacyjną, do której dostęp można uzyskać bezpłatnie. Pozwala ona na testy oprogramowania produkcyjnego na pojedynczym laptopie i z tego względu rozwiązanie stało się niezwykle popularne.

 

Dlaczego Powerstore?

PowerStore jest najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem do przechowywania danych opartym o technologię kontenerów.

 

  • Dzięki użytym rozwiązaniom jest w stanie zapewnić ponad 99,9999% dostępności.
  • Oprogramowanie macierzy działa w oparciu o cluster mikroserwisów kontenerowych.
  • Rozwiązanie PowerStore jest siedmiokrotnie szybsze w porównaniu do dotychczasowych macierzy średniej klasy Dell EMC.
  • Czasy dostępu zmniejszają się trzykrotnie.
  • Producent zapewnia deduplikację danych gwarantującą zmniejszenie ich objętości co najmniej czterokrotnie, co zdecydowanie obniża nam koszty posiadania rozwiązania.

 

Za pomysł i umożliwienie testów dziękujemy Piotrowi Piotrowskiemu, Architektowi Rozwiązań z Ingram Micro - Autoryzowanego Dystrybutora Dell Technologies w Polsce. 

 

Czytaj więcej: