Zasoby obliczeniowe pomagają walczyć z koronawirusem. Dołącz do naszej drużyny w Folding@Home

02.04.2020

Udostępnij

Pandemia i spowodowany nią przyrost pracy zdalnej sprawia, że klienci naszej usługi chmurowej  - One Step Cloud potrzebują większej niż zwykle mocy obliczeniowej. Wykorzystanie zasobów jest jednak dynamiczne, co sprawia że to czego aktualnie nie używają nasi klienci możemy przekierować na inne zadania.

Tak narodził się pomysł zainstalowania na serwerach One Step Cloud aplikacji Folding At Home – opracowanego na uniwersytecie Stanford rozwiązania distributed computing, które od kilku tygodni wspiera pracę naukowców szukających lekarstwa na COVID-19.

 

Najlepsza część tej informacji? Dołączyć i wesprzeć Folding At Home może każdy, kto dysponuje osobistym komputerem z systemem Windows, Linux lub MacOS.

 

Dołącz do naszej drużyny

 

Udział w projekcie jest prosty – wystarczy pobrać i zainstalować klienta Folding At Home dla swojego systemu operacyjnego. Po zainstalowaniu można skonfigurować klienta tak, by lekko, średnio lub intensywnie wykorzystywał moc obliczeniową lokalnego GPU i CPU.

 

Założyliśmy drużynę, do której każdy może dołączyć ze swoimi zasobami. Wystarczy przy konfigurowaniu swojego konta podać dane teamu One Step Cloud.

 

Więcej na temat projektu Folding At Home znajdziecie w zakładkach poniżej:

Wirusy –  SARS-CoV-2 również - posiadają białka, których używają do tłumienia naszych systemów odpornościowych i namnażania się.  Folding At Home wykorzystuje rozproszoną moc obliczeniową urządzeń biorących udział w projekcie, aby wykonywać symulacje molekularnej dynamiki tych białek.  Naukowcy, za pomocą aplikacji na komputerach wolontariuszy, wykonują symulacje komputerowe które pomogą im lepiej zrozumieć jak atomy poruszają się i współdziałają w obrębie danego białka. Każda symulacja przybliża ich do opracowania skutecznej terapii.

 

Szersze wyjaśnienie można znaleźć na stronie internetowej projektu Folding@Home

Moc obliczeniowa potrzebna do symulacji dynamiki białek jest znacznie większa niż to, co mogą zapewnić nawet najmocniejsze komputery. Już ostatnie dni pokazały, jak ogromną siłę ma sieć Folding At Home. Wg danych z 26 marca, wydajność obliczeniowa systemów uczestniczących w projekcie przekroczyła 1,5 ExaFLOPów, czyli 1,500,000,000,000,000 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Poziom wydajności dostępny obecnie dla uczestników projektu Folding@home jest o rząd wielkości wyższy od poziomu najpotężniejszego superkomputera na świecie.